Čo dokáže zmeniť jedno percento učiteľov?

Autor: Veronika Klindová | 28.3.2015 o 12:47 | Karma článku: 6,40 | Prečítané:  1108x

Výnimoční učitelia sa spájajú. Na zmenu to ale nestačí, musí sa k nim pridať aj spoločnosť.

Videla som tristo učiteľov pokope. Nuda a stredovek? Ani z ďaleka. Nedávna konferencia „Učíme pre život“ ma prekvapila energiou, pokrokovými myšlienkami a hlavne otvorenosťou – organizátori prizvali aj rečníkov neučiteľov. Predposledný marcový víkend sa v Poprade nediskutovalo o zlých deťoch a nízkych platoch, ale o tom, ako by školstvo a vzdelávanie mohlo ísť ďalej.

Šok – nie sú to len kárované svetre

Na úvod sa musím priznať. Konferenciu som si užila v úlohe dvojitého agenta – ako učiteľ a laik zároveň. Nikdy som neštudovala na pedagogickej fakulte, ale aj tak som už pár mesiacov učiteľkou. Prostredníctvom programu Teach for Slovakia pôsobím od septembra na špeciálnej základnej škole pre nevidiacich v Levoči.

Je to smutné, ale takto pred rokom som si pod slovom pedagóg predstavovala jednu šedú, unudenú, v kuse nespokojnú a vrieskajúcu osobu. V posledných mesiacoch si skladám oveľa pozitívnejší obraz. A pred týždňom to bola úplná bomba. S úžasom som sledovala, ako sa štýlovo oblečené ženy a muži zabávali na worshopoch, rebelsky diskutovali o štátnom vzdelávacom programe, spolu sa smiali a bavili počas prestávok pri kávičke a bábovke.

Stačí menej ako percento?

Tento rok sa na konferencii „Učíme pre život“ zišlo okolo 320 účastníkov z celého Slovenska, ktorí vo vzdelávacom systéme pôsobia na rôznych pozíciách – školskí psychológovia, sociálni pracovníci, učitelia, riaditelia, zriaďovatelia. Pritom len učiteľov je na Slovensku vyše 80 tisíc. Určite je preto na mieste otázka, či má takéto stretnutie zmysel.

U mňa je odpoveď jednoznačne áno. Jednak je to osobný prínos pre účastníkov , z ktorých sa mnohí na konferenciu vracajú každý rok, aby si tam dobili baterky, načerpali inšpiráciu a stretli zaujímavých ľudí. Keď potom idú späť do škôl, môžu to všetko sprostredkovať a zaujať ďalšie stovky svojich kolegov. Čo je však dôležitejšie, podobné stretnutia sústreďujú kvalitných ľudí, ktorí potom spolu rozbiehajú projekty a debaty zo zborovne ťahajú na vyššie miesta. Ale hlavne, načrtávajú riešenia, ktoré dávajú nádej tisícom.

Učitelia na to sami nestačia

Postupne sa okolo školstva začínajú sústrediť ľudia, ktorí k nemu prichádzajú z iných profesií. Bolo to vidno aj na zozname rečníkov, ktorí sa cez víkend v Poprade dostali k slovu. Nebolo ich veľa, ale prezentovali iniciatívy, ktoré ponúkajú nezaťažený pohľad a riešenie pre parciálne problémy vzdelávania. Koniec koncov, ja sama som takýto cudzí živel.

Fakt, že do školstva prichádzajú cudzinci s úprimnými nápadmi, môže byť prelomový. Znamená to totiž, že sa spoločnosť pomaly ale postupne začína preberať a berie zodpovednosť za veci verejné do svojich rúk. Avšak, nesmieme byť naivní. Zmena sa neudeje presne tak ako si ju my predstavujeme – ani časovo a ani programovo. No ak sa osmelíme – aj my učitelia a aj my laici a navzájom si pomôžeme, tak sa nám spolu môžu podariť veľké veci.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?