Čo dokáže zmeniť jedno percento učiteľov?

Autor: Veronika Klindová | 28.3.2015 o 12:47 | Karma článku: 6,40 | Prečítané:  1101x

Výnimoční učitelia sa spájajú. Na zmenu to ale nestačí, musí sa k nim pridať aj spoločnosť.

Videla som tristo učiteľov pokope. Nuda a stredovek? Ani z ďaleka. Nedávna konferencia „Učíme pre život“ ma prekvapila energiou, pokrokovými myšlienkami a hlavne otvorenosťou – organizátori prizvali aj rečníkov neučiteľov. Predposledný marcový víkend sa v Poprade nediskutovalo o zlých deťoch a nízkych platoch, ale o tom, ako by školstvo a vzdelávanie mohlo ísť ďalej.

Šok – nie sú to len kárované svetre

Na úvod sa musím priznať. Konferenciu som si užila v úlohe dvojitého agenta – ako učiteľ a laik zároveň. Nikdy som neštudovala na pedagogickej fakulte, ale aj tak som už pár mesiacov učiteľkou. Prostredníctvom programu Teach for Slovakia pôsobím od septembra na špeciálnej základnej škole pre nevidiacich v Levoči.

Je to smutné, ale takto pred rokom som si pod slovom pedagóg predstavovala jednu šedú, unudenú, v kuse nespokojnú a vrieskajúcu osobu. V posledných mesiacoch si skladám oveľa pozitívnejší obraz. A pred týždňom to bola úplná bomba. S úžasom som sledovala, ako sa štýlovo oblečené ženy a muži zabávali na worshopoch, rebelsky diskutovali o štátnom vzdelávacom programe, spolu sa smiali a bavili počas prestávok pri kávičke a bábovke.

Stačí menej ako percento?

Tento rok sa na konferencii „Učíme pre život“ zišlo okolo 320 účastníkov z celého Slovenska, ktorí vo vzdelávacom systéme pôsobia na rôznych pozíciách – školskí psychológovia, sociálni pracovníci, učitelia, riaditelia, zriaďovatelia. Pritom len učiteľov je na Slovensku vyše 80 tisíc. Určite je preto na mieste otázka, či má takéto stretnutie zmysel.

U mňa je odpoveď jednoznačne áno. Jednak je to osobný prínos pre účastníkov , z ktorých sa mnohí na konferenciu vracajú každý rok, aby si tam dobili baterky, načerpali inšpiráciu a stretli zaujímavých ľudí. Keď potom idú späť do škôl, môžu to všetko sprostredkovať a zaujať ďalšie stovky svojich kolegov. Čo je však dôležitejšie, podobné stretnutia sústreďujú kvalitných ľudí, ktorí potom spolu rozbiehajú projekty a debaty zo zborovne ťahajú na vyššie miesta. Ale hlavne, načrtávajú riešenia, ktoré dávajú nádej tisícom.

Učitelia na to sami nestačia

Postupne sa okolo školstva začínajú sústrediť ľudia, ktorí k nemu prichádzajú z iných profesií. Bolo to vidno aj na zozname rečníkov, ktorí sa cez víkend v Poprade dostali k slovu. Nebolo ich veľa, ale prezentovali iniciatívy, ktoré ponúkajú nezaťažený pohľad a riešenie pre parciálne problémy vzdelávania. Koniec koncov, ja sama som takýto cudzí živel.

Fakt, že do školstva prichádzajú cudzinci s úprimnými nápadmi, môže byť prelomový. Znamená to totiž, že sa spoločnosť pomaly ale postupne začína preberať a berie zodpovednosť za veci verejné do svojich rúk. Avšak, nesmieme byť naivní. Zmena sa neudeje presne tak ako si ju my predstavujeme – ani časovo a ani programovo. No ak sa osmelíme – aj my učitelia a aj my laici a navzájom si pomôžeme, tak sa nám spolu môžu podariť veľké veci.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?